כל מה שרציתם לדעת על  ניהול ופיקוח בניה

כל מה שרציתם לדעת על ניהול ופיקוח בניה

שתפו בדוא"ל

מבין כל האירועים המשמעותיים בחיינו אחרי החתונה ולידת הילדים באה בניית בית וזו ההוצאה שנחשבת למשמעותית ביותר מכל הבחינות, החל מהעלויות הגבוהות הנדרשות לתהליך מתחילתו ועד סופו דרך ההתעסקות עם מגוון עצום של קבלנים, פועלים ולבסוף ההתמודדות עם התוצאה הסופית שתקבלו עם כל המשתמע מכך, בין אם היא טובה יותר או טובה פחות. חשוב לציין כי כמות התביעות בגין ליקויי בניה בבתים חדשים נאמדת באלפים לשנה והמספרים רק גדלים. למרבה הצער הסיכוי שגם אתם תיכנסו לסטטיסטיקות גבוה ביותר. הליקויים לרוב גוררים אחריהם הוצאות נוספות לצורכי תביעת הקבלן, הוצאות עבור תיקון הליקויים ועוד. אז השאלה המרכזית היא האם ניתן למנוע את הליקויים הללו ומה עלינו לעשות כדי למנוע אותם מבעוד מועד?

בונים בית פרטי? לאיזו קבוצה אתם שייכים?

את בוני הבתים הפרטיים אנו יכולים לחלק ל 2 קבוצות עיקריות אלו ש"בונים לבד" ואלו ש"בונים חכם" כלומר כאלו שנעזרים בליווי מקצועי של מפקח בניה, לכל אחת מהקבוצות יש יתרונות וחסרונות כאשר לרוב לאלו הבונים לבד יש יותר חסרונות ובעיות שבאים לידי ביטוי באיכות ירודה של הגימורים והוצאות גבוהות בהרבה מעל התקציב שהם הקצו לפרויקט. ננסה לפרט לכם אותם כאן ועכשיו על מנת שתוכלו לבחור לעצמכם את שיטת העבודה הנוחה לכם יותר.

קבוצה א' – "בונים לבד"

לבנות בית זה לא עניין שיש להקל בו ראש, חשוב להבין כי בניית בית כרוכה בהמון אלמנטים שחייבים להסתנכרן יחד אחד עם השני על מנת לקבל תוצאות משביעות רצון. אך יחד עם זאת יש לא מעט שרוצים לחסוך בהוצאות ככל האפשר ולכן הם מנסים את מזלם לבנות ולפקח על תהליך הבניה בעצמם. מהר מאוד מגלים כי ענף הבנייה וההתעסקות עם קבלנים אינו דבר של מה בכך, יש שרלטנים, יש "קומבינאטורים" ויש כאלו שמחפשים קיצורי דרך, אך תמיד אלו יבואו על חשבונכם, לא מעט מגלים מאוחר מידי כי החיסכון שלהם בעלויות הוא ההוצאה הגדולה והמשמעותית של בניית הבית שבא לידי ביטוי בתיקון ליקויי בניה. אך החיסרון הבולט מעבר לעניין הליקויים והבעיות בבנייה הוא אי ניצול נכון של של התקציבים המוקצים לפרויקט. הרבה מגלים שהם הפסידו את רוב חסכונותיהם ב"חיסכון" הזה.

קבוצה ב' – "בונים חכם"

אלו שהחליטו לצאת לדרך הפתלתלה של בניית בית פרטי והחכימו לשכור את שירותיה של חברת ניהול ופיקוח בניה מבינים שזה פתרון מקצועי, יעיל ובעל יתרונות רבים, אם נשים בצד את העלות של שכירת שירותי הפיקוח הרי שבטווח הרחוק החיסכון הוא עצום, החל מהבקרה על תהליך הבניה וההתאמה לתוכניות האדריכליות ועד לניצול נכון של משאבי התקציב. למעשה מפקח בניה מסנכרן את כל העבודות, העובדים ובעלי המקצוע יחד עד לקבלת התוצאה המושלמת והרצויה. חברת ניהול ופיקוח הבניה מחלקת את תחום האחריות שלה ל 3 שלבים עיקריים: תכנון מהלך העבודות, תהליך היישום של התוכניות בפועל, בקרה על גמר ומסירה של התוצאה הסופית לבעל הבית.

תכנון העבודות – מעבר לתוכניות האדריכליות יש צורך בתכנון העבודות עצמן, בחירת הקבלנים ובעלי המקצוע. כחלק בלתי נפרד של פיקוח וניהול בניה מתבצעת בקרה על ההתקשרויות עם בעלי המקצוע, רכישת חומרי גלם, רכישת סנטריה ובניית אומדנים לתקציבים שידרשו לצורכי הבניה והחשוב מכולם הוא עמידה בלוחות זמנים.

יישום תוכניות – לא מספיק שיש סקיצות וסרטוטים, חשוב שהם באמת יבוצעו בשטח, לא אחת יש חוסר התאמה בין תוכניות אדריכליות לבין הביצוע בפועל, לעיתים זה בעקבות "קיצורי דרך" של הקבלן ולעיתים בגלל שינויים בזמן אמת בשטח. מבין תפקידיו הרבים מפקח בניה דואג שדברים כאלו לא יקרו או שיבוצעו תחת פיקוח ובקרה.

סיום ומסירה – הסתיימו העבודות? האמנם? תהליך ניהול ופיקוח בניה כולל בקרה ובדיקה מדוקדקת של מנהל הפרויקט, הוא עובר על כל פרט ופרט ומוודא של חסר כלום ושלא התפספס שום דבר ואם כבר מתגלה משהו הוא דואג לטפל בו לפני המסירה הסופית של הפרויקט הגמור.

איך בוחרים חברה של ניהול ופיקוח בניה?

כמו שאומרים: טוב מראה עיניים, לבחור חברה שתנהל לכם את הפרויקט חייבת להתבצע לאחר בדיקה ובחינה מדוקדקת, הסיבה לכך שאין זה פרויקט של כמה ימים אלא חודשים ולעיתים אף יותר, וחברת הפיקוח שאיתה אתם עתידים לעבוד חייבת להיות מקובלת עליכם מבחינות רבות. לכו וראו בעצמכם פרויקטים קודמים. קבלו המלצות ושאלו שאלות. אל תהיו פזיזים בהחלטה שלכם. חשוב לבדוק ולוודא כי אכן חברת ניהול ופיקוח בניה היא זו שמתאימה לכם גם מבחינת היחס הבין אישי ולא רק המקצועי.

בהצלחה.